لوله و اتصالات

فروشگاه فولاد بازار با بیش از ۲۰ سال تجربه و فعالیت موفق در زمینه فروش لوله و اتصالات ساختمانی و  تاسیساتی, مجموعه ای از مطلوب ترین, با کیفیت ترین و بهترین کالاها و اجناس را در زمینه لوله و اتصالات و شیرالات فراهم نموده و همواره آماده ارائه خدمت به شما عزیزان می باشد.

لوله اتصالات عمل انتقال مایع, گاز و گاهی اوقات جامد را انجام میدهند. این کار شامل انتخاب و آماده سازی لوله و پیوستن آن ها بهم توسط وسایل مختلف, و در مکان های مختلف و تعمیر نشتی آنهاست.

لوله و اتصالات در بسیاری از تنظیمات مختلف انجام می شود: تهویه مطبوع, پالایشگاه ها, ساخت و ساز نیروگاه, و دیگر سیستم های بخار.

لوله ها از مواد مختلفی از جمله فولادی, مسی, آهنی, آلومینیومی, پلاستیکی و غیره تشکیل می شوند.
مواد, فنون و کاربردها از کشوری به کشور دیگر متفاوت است به عنوان مثال کشورهای مختلف استانداردهای مختلف برای نصب لوله دارند.

لوله و اتصالات از نظر جنس و کاربرد و نحوه اتصالات به دسته های مختلف تقسیم بندی می شوند:

لوله و اتصالات

لوله گالوانيزه خود به دو دسته تقسيم مي شوند : لوله های فولای گالوانيزه و لوله هاي آهنی گالوانيزه اين دو نوع در بازار به لوله های آهنی سفيد معروفند و عموماً بين اين دو فرقی گذاشته نمی شود, در صورتيکه لوله های فولادی گالوانيزه در مقايسه با نوع آهنی آن سبک تر و براق تر هستند.

لوله و اتصالات فولادی گالوانیزه

لوله های فولادی خود به چند طریق ساخته می شوند. لوله های بدون درز که فاقد درز طولی بوده و به روش اکسترود کردن ساخته می شوند و لوله های درزدار که ابتدا ورق به صورت استوانه درآورده شده و سپس درز طولی آن را جوش می دهند.

و سپس آنها را جهت افزايش مقاومت در برابر اسيدها و زنگ زدگيها در يک وان آبکاری روی اندود (گالوانيزه) مي کنند. اين نوع لوله ها نسبت به نوع آهنی در برابر اسيدها مقاومت کمتری دارند و کليه اسيدهايی که براي چدن مضر مي باشند فولاد گالوانيزه را هم خراب می کنند.

لوله و اتصالات آهنی گالوانيزه

جنس اين لوله ها از آهن سفيد نورد شده است که درز آن توسط دستگاه های درز جوش بهم جوش داده می شود و سپس لوله را در فلز روی مذاب فرو مي برند. به همين علت آنها را لوله های با درز نيز می گويند. اين نوع لوله ها از رنگ تيره و خاکستريشان شناخته می شوند, و عموماً به دو صورت سبک و متوسط توليد می شوند.

کليه لوله های فولادی و آهنی گالوانيزه در شاخه های ۶ متری توليد می گردند. قطر اين لوله ها معمولاً‌ قطر اسمی است که بزرگتر از قطر داخلی و کوچکتر از قطر خارجی است.
همچنين در بازار اين لوله ها را بر اساس نمره مي شناسند. لوله های گالوانيزه نيز به وسيله دنده پيچی به يکديگر وصل و توسط مواد مناسب آب بندی مي شوند.

لوله های مسی :

به علت مقاومت بالای لوله های مسی از این لوله ها در تاسیسات و تهویه مطبوع و آبرسانی به وفور استفاده می شود. در استاندارد B88 از انجمن ASTM لوله های مسی در انواع M,L,K و DWV تقسیم بندی شده اند.

حرف M,L,K و DWV نشانگر ضخامت جداره لوله های مسی هستند. قطر خارجی تمام انواع لوله های مسی برای یک قطر مشخص با یکدیگر برابرند. لوله های مسی نوع M,L,K می توانند از یکی از دو نوع قسمت (hard drawn)  یا نرم (annealed temper) باشند.

لوله های چدنی :

جنس اين لوله ها از چدن ريخته گری است و بر حسب نوع کاربرد آنها انواع و مقدار آلياژ, شکل و طول لوله,‌ نوع اتصالات آنها با هم متفاوت هستند و اغلب در سيستم لوله کشی فاضلاب استفاده می شوند.

لوله های پلاستیکی :

لوله های پلاستیکی که در تاسیسات آب و فاضلاب استفاده می شوند, عبارتند از:

  • لوله های پلاستیکی pvc (پلی وینیل کلراید)
  • لوله های پلاستیکی PE ( پلی اتیلن)
  • لوله های پلاستیکی ABS ( اکریلو نیتریل, بوتادین و استیرن)
  • لوله های پلاستیکی PP ( پلی پروپیلن)
  • لوله های پلاستیکی CPVC ( کلرینیتر پلی وینیل کلراید)
  • لوله های پلاستیکی PB (پلی بوتیلن)

لوله های فولادی :

از لوله های فولادی بدون درز هنگامی استفاده می شود که درجه حرارت سیال عبوری بالا باشد. برای انتخاب لوله های فولادی سه استاندارد ANSI, BS, DIN معمولا استفاده می شود.

لوله و اتصالات