ورق استیل اینکونل

ورق استیل اینکونل(Inconel)، نام تجاری پوششی از گروه پوشش های پایه نیکل آستنیتی است که در دماهای بسیار بالا استفاده می شود. عنصر دوم ورق استیل از لحاظ درصد ترکیب شیمیایی، کروم بوده که باعث تغییر در خواص پوشش می شود. نام تجاری Inconel توسط شرکت Special Metals Co. ثبت شده است.

ورق استیل اینکونل

این آلیاژ از خانواده ی محلول جامد بین نشین نیکل-کروم می باشد و به طور کلی برای انجام برنامه هایی با دمای بالا استفاده می شود و به نام های “inco” , “iconel” نیز خوانده می شود.

نام های تجاری رایج برای این ورق استیل عبارتند از: Inconel 625, Chronin625, Altemp 625, Haynes 625, Nickelvac 625 and Nicrofer 6020 . این آلیاژ اولین بار توسط تیم تحقیقاتی در انگلستان ساخته شده است.

ترکیب شیمیایی ورق استیل اینکونلهای مختلف دارای رنج گسترده ای از عناصر دیگر نیز می باشند، ولی به طور کلی نیکل و کروم جز اصلی تمام آن ها هستند.

خواص اینکونل آلیاژهای استیل اینکونل موادی بسیار مقاوم به اکسیداسیون و خوردگی هستند که برای کار در محیط های تحت فشار و انرژی کینتیک بالا بسیار مناسب هستند. در درجه های حرارت بالا، روی سطح استیل اینکونل لایه مقاوم، پایدار و غیر فعال از اکسید تشکیل می شود که از خوردگی بیشتر جلوگیری می کند.

انواع ورق استیل اینکونل

ورق استیل اینکونل در رنج وسیعی از دماها مستحکم باقی می ماند. این آلیاژ در جاهایی که به کار بردن آلومینیوم و فولاد به دلیل احتمال وقوع خزش در دماهای بالا قابل استفاده نیستند، به کار می رود. استحکام دما بالای ورق استیل اینکونل بسته به نوع آن، مربوط به استحکام دهی محلول جامد یا استحکام دهی رسوبی است. در انواع پیرسختی یا استحکام دهی رسوبی، مقادیر کمی از نیوبیوم با نیکل ترکیب شده و ترکیب بین فلزی گاما پرایم (Ni3Nb ) را تشکیل می دهند. گاما پرایم کریستال های مکعبی کوچکی را تشکیل می دهد که لغزش و خزش موثر در دماهای بالا را مهار می کنند. تشکیل این کریستال ها با زمان افزایش می یابد.

جوشکاری ورق استیل اینکونل

جوشکاری ورق استیل اینکونل جوشکاری آلیاژ ورق استیل اینکونل به دلیل ترک و جدایش ریزساختاری عناصر آلیاژی در منطقه HAZ مشکل است. به هر سو، برای غلبه بر این مشکل جند آلیاژ در نظر گرفته شده است. رایج ترین متد جوشکاری، جوش قوس تنگستن و جوش اشعه الکترونی می باشد.
ابداعات جدید در جوشکاری میکرولیزر پالسی نیز در سالهای اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

کاربرد ورق استیل اینکونل

کاربرد ورق استیل اینکونل-شیرآلات و اتصالات و ورق استیل با فشار بالای تانکرها – راکتورها، صنایع پتروشیمی، صنایع متصاعد کننده گازهای H2S و CO2 – صنایع خودروسازی، صنایع اسلحه سازی، صنایع هوایی – رایج در ساخت تیغه های توربین های گازی – محفظه ی احتراق در موشک جت یا توربین – توربو شارژرها – سیستم اگزوز خودروهای فرمول یک – هواپیمایی شمال امریکا پوسته ی راکت X-15 را از ورق استیل اینکونلی به نام “Inconel X” ساخته است.

ورق استیل اینکونل